تقدیرنامه‌های مؤسسه سحاب

نگاهی به پیشینه

 موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب

در آغاز هفتادمین سال خدمات فرهنگی

 

نخستین مؤسسه جغرافیایی و نقشه نگاری در ایران و منطقه خاورمیانه در سال 1315 خورشیدی (1936  میلادی) به همت استاد فقید ابوالقاسم سحاب و با همیاری فرزندش، زنده یاد مهندس عباس سحاب بنیان نهاده شد.

انتشار انواع نقشه، كره، اطلس و دیگر انتشارات جغرافیایی برای نخستین بار در ایران حاصل كوشش‌های این مؤسسه و پایه‌گذاران آن بوده است و از همین رو می‌توان گفت كه مؤسسه سحاب نقش زیادی در بالا بردن سطح دانش جغرافیا در كشور و شناسایی جغرافیایی ایران در جهان داشته است.

در پاسخ به نیازهای فزاینده جامعه به نقشه، اطلس و دیگر انتشارات جغرافیایی و همچنین آگاهی در زمینه‌ی دانش جغرافیا و اطلاعات مرتبط، به ویژه در زمان‌های حساسی چون سال‌های جنگ تحمیلی، این مؤسسه نقش خاصی ایفا نموده است.

مؤسسه‌ی سحاب با شماری از بنیادهای جغرافیایی نامدار و معتبر جهان همكاری‌های نزدیك داشته كه از آن میان باید به تهیه و تولید نقشه‌هایی به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، عربی و همچنین ترجمه و انتشار چهار نقشه به زبان ژاپنی از  راه‌ها، دامپروری و كشاورزی، مردم شناسی و حیات وحش (جانوری) ایران با همکاری مؤسسه‌ی تیكوکو شوین Teikoku-Shoin)) در ژاپن اشاره كرد.

مؤسسه سحاب به پشتوانه‌ی سال‌ها اندوخته‌ی علمی و عملی و همچنین یاری جستن از چهره‌های معتبر دانشگاهی، تاكنون توانسته است انواع نقشه‌ها و اطلس‌ها را به زبان‌های زنده‌ی دنیا منتشر سازد؛ بطوری كه شمار کتاب‌ها، نقشه‌های طراحی، چاپ و منتشر شده از هزار و هفتصد اثر فراتر می‌رود؛ برخی دیگر از نشریات مؤسسه، مانند نگاره‌های تشریحی و اطلس‌های آموزشی بارها تجدید نظر و چاپ شده‌اند.

هفت دهه فعالیت پیوسته و پیگیر با چاپ و انتشار بیش از سه هزار عنوان تولیدات فرهنگی، مشاركت فعال و چشمگیر در همایش‌های بین‌المللی نظیرِ همایش‌های نقشه‌نگاری در بوداپست، پِرت (استرالیا)، لندن، مكزیكوسیتی و دریافت تقدیرنامه‌های گوناگون به منظور ارائه‌ی نقشه‌های چاپ ایران در كیفیت عالی؛  تهیه و طراحی كره‌ی جغرافیایی جهان اسلام برای نخستین بار در جهان؛ طراحی و ترسیم نقشه‌های برجسته نمای ایران، تهران – شمال، استان‌های آذربایجان، اردبیل و صدها ابتكار دیگر، موجب شد تا «مؤسسه سحاب» نامی آشنا در جغرافیای ایران باشد.

در حال حاضر مؤسسه سحاب با مدیریت آقای محمدرضا سحاب (فرزند استاد عباس سحاب و نسل سوم این خانواده) و به همراه فرزندان خانواده (نسل چهارم) اداره می‌شود.

ایشان متولد سال 1327 هستند و 50 سال است که بطور کامل با مؤسسه همکاری داشته‌اند.

مؤسسه‌ی سحاب همراه و همگام با بنیادهای بزرگ نقشه نگاری در جهان، از سیستم‌های رایانه‌ای اطلاعات جغرافیایی(GIS) و تصاویر ماهواره‌ای بهره‌مند است و در راستای بالابردن كارایی و كیفیت نقشه‌ها، به كاربرد روش‌های مطلوب و مطمئنی رو كرده است كه در این زمینه می‌توان مراحل زیر را بر‌شمرد:

 

1- دیجیتالی (رقومی) كردن نقشه‌ها به منزله‌ی نخستین مرحله‌ی كار و بدین معنی كه اطلاعات و خطوط با بهره گیری از برنامه‌های نقشه پرداز به رایانه داده می‌شود.

2- ویرایش، کنترل و اصلاح اطلاعات وارد شده به سیستم.

3- درج نام‌های جغرافیایی نقشه‌ها به زبان‌های فارسی، انگلیسی، عربی و

4- تعریف شیوه‌ها (Styles)، روش‌ها و دیگر اطلاعات نمایشی مانند رنگ‌‌آمیزی و آرایش نقشه‌ها برای گویایی بیشتر.

5- تهیه فیلم از نقشه‌های آماده شده از فایل‌های كامپییوتری به وسیله  Image Setter كه دستگاهی است برای تبدیل فایل‌های کامپیوتری به فیلم‌های آماده برای چاپ.

6- حفظ و بایگانی فایل‌های کامپیوتری نقشه‌ها برای ویرایش‌های بعدی و فراهم شدن بانك اطلاعات جغرافیایی.

7- پس از انجام مراحل تولید نقشه، عملیات تکثیر و چاپ در چاپخانه‌ی جغرافیایی سحاب به وسیله‌ی بزرگ‌ترین ماشین چاپ افست به قطع 140×100 در چهار رنگ همزمان انجام می‌شود.

 

مؤسسه سحاب از سراسر دنیا سفارش دریافت می‌كند و شما نیز می‌توانید كارهای نقشه نگاری (كارتوگرافی)، طراحی، تهیه، تولید و چاپ انواع نقشه‌های جغرافیایی را به این مؤسسه واگذار نمایید. در موسسه سحاب تهیه و تولید نقشه‌های شهری، منطقه‌ای، آموزشی، گردشگری و مانند آن، همه برابر با معیارهای جهانی و از نخستین مراحل تهیه و تالیف تا آخرین مراحل اجرایی انجام می‌شود. همچنین سفارش چاپ آرم و عنوان مورد نظر شما بر روی نقشه‌ها در تیراژهای گوناگون نیز پذیرفته می‌شود.

 

 
 
 

تصویر نقاشی از استاد

ابوالقاسم سحاب

(پدر استاد عباس سحاب)

استاد عباس سحاب

(پدر کارتوگرافی ایران)

محمدرضا سحاب

فرزند استاد عباس سحاب

(مدیر مؤسسه سحاب)