1576

:کد سفارش

نقشه ماهواره‌ای خلیج فارس

 

موسسه جغرافیائی و کارتوگرافی سحاب به دنباله فعالیتهای پژوهشی خود در زمینه سوابق تاریخی و میراث فرهنگی و همچنین اثبات اصالت نام خلیج فارس، در طول سالهای گذشته نسبت به تهیه و چاپ و انتشار تصاویر ماهواره مناطق مختلف کشور بویژه دو نقشه ماهواره ای شمال خلیج فارس در دهه هفتاد و نقشه ماهواره ای خلیج فارس و دریای عمان در دهه هشتاد اقدام نموده است .

امسال نیز با تلاش گسترده ای  که در طول 18 ماه گذشته با همکاری موسسات آلمانی برای تهیه  تصویر جدید ماهوارهای از این پهنه بزرگ آبی با دقت بالا موفق به تهیه و جاپ و انتشار نقشه دقیق ماهواره ای خلیج فارس و  دریای عمان گردید. این نقشه که با استفاده از جدید ترین تکنیک های سنجش از دور تهیه شد، تصویر دقیق از چهره واقعی زمین و دریا را از فاصله 900 کیلومتری زمین به بیننده ارائه میکند.

برای اطلاع مخاطبین لازم به یادآوریست که سنجش از دور یا Remote Sensing به مجموعه ای از تکنیک‌هایی که از مسافت دور، گردآوری اطلاعات را از سطح زمین مانند وضعیت جو، آب، زمین شناسی و... میسر ساخته و این اطلاعات را تفسیر کرده و نمایش می‌دهند، اطلاق می‌شود. البته پیش از وجود چنین تکنیک‌هایی اطلاعات جوی فضایی که توسط دریانوردان، جغرافیدانان و پژوهشگران ارائه شده است ابتدا بر روی نقشه پیاده و سپس مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

با نگاهی به تاریخچه تکنیک‌های سنجش از دور در نقشه برداری و نقشه نگاری (کارتوگرافی) به ویژه در سالهای اخیر با پیشرفت علوم فضایی و تکنیک‌های کامپیوتری رشد روز افزونی حاصل گردیده است. به صورتیکه در حال حاضر اطلاعات فضایی توسط ماهواره‌ها گردآوری و از طریق ایستگاه‌های زمینی به دست ما می‌رسند.

بخش تهیه، چاپ و انتشار تصاویر ماهواره‌ای موسسه سحاب که با همکاری موسسات آلمانی تشکیل شده، تاکنون آثار جالبی از نقاط مختلف ایران چاپ کرده است و در همین راستا به تدریج نسبت به تکمیل و انتشار مجموعه تصاویر ماهواره‌ای برای استفاده در زمینه‌های علمی و آموزشی ادامه می‌دهد.

همچنین مجموعه‌های گوناگونی از تصاویر ماهواره‌ای ایران، خاورمیانه و جهان و تصاویر هوائی رنگی از مناطق مختلف ایران بصورت لوح فشرده CD تهیه شده است. چنانچه افرادی علاقه‌مند به در اختیار داشتن تصویر ماهواره‌ای منطقه خاصی باشند این امکان از سوی موسسه سحاب فراهم است.

نقشه جدید ماهواره ای خلیج فارس

به قطع 70* 100 سانتیمتر در 2 نوع کاغذی و پلاستیکی توسط موسسه جغرافیائی و کارتوگرافی سحاب منتشر شده است. و نمونه ای از آن در غرفه ویژه خلیج فارس در بخش بازارجهانی بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب به نمایش درآمده است.

 

Back