منبع : خبرگزاری میراث فرهنگی     10/02/1386

بنیاد خلیج فارس اعلام موجودیت کرد

 

بیژن اسدی، بهرام امیر احمدیان، علیرضا زرگر، محمدرضا سحاب، صادق سمیعی، علی بابا عسگری، فرهاد فخاری تهرانی، محمدحسن گنجی و پیروز مجتهدزاده، همزمان با روز ملی خلیج فارس از تشکیل بنیاد خلیج فارس خبر دادند.

آب‌های آبی خلیج همیشه فارس

 
 

خبرگزاری میراث فرهنگی_ گروه میراث فرهنگی_ همزمان با روز ملی خلیج فارس، بنیاد خصوصی و غیرسیاسی خلیج فارس اعلام موجودیت كرد.

در هیات موسس بنیاد خلیج فارس این نام‌ها به چشم می‌خورد: بیژن اسدی، بهرام امیراحمدیان، علیرضا زرگر، محمدرضا سحاب، صادق سمیعی، علی بابا عسگری، فرهاد فخاری تهرانی، محمدحسن گنجی و پیروز مجتهد زاده.

بنیان گذاران بنیاد خلیج فارس با تاكید بر اینكه این بنیاد خصوصی و كاملا غیرسیاسی است در بیانیه خود آورده‌اند:

 به نام خداوند جان و خرد

اعلام تشکیل "بنیاد خلیج فارس"

به شهرم یــكی مهـــربان دوست بود      تو گفتی كه با من به یك پوسـت بود

مرا گفت خــوب آمـد ایــن رای تو             به نیــكی خـرامـــد مگـــر پـای تـــو

                                                                                        "فردوسی"

سرزمین ایران، كوه‌ها، دشت‌ها، دریاها، نام‌ها، آواها، باورها و نشانه‌ها در هر شكل و قالبی كه باشد نمایانگر زندگی و هویت ماست، در بر‌گیرنده ارزش‌ها و معیارهایی است كه زندگی فردی و جمعی ما بر محور آن می‌چرخد. بنابراین ایرانیان در هر كجای جهان كه باشند نمی‌توانند و نباید از كنار هر چه نام و نشانه‌ای از ملیت و هویت ایرانی دارد بی‌توجه و بی‌تفاوت بگذرند.

نام و نام‌های ایران زمین از دو گذرگاه با زندگی ما پیوند می‌خورد: از گذرگاه حس و غرور و عاطفه، وقتی نامش را بر زبان می‌آوریم، به نقشه‌اش چشم می‌دوزیم و به شعرها و ترانه‌هایش گوش می‌كنیم، و از گذرگاه اندیشه و تاریخ آنگاه كه سرگذشتش را می‌خوانیم و با فراز و فرودهای آن آشنا می‌شویم و آنگاه كه خردورزی ایرانیان را در حفظ و نگهداری سرزمین مادری با هزاران حماسه و حادثه مرور می‌كنیم.

"بنیاد خلیج فارس" همانگونه كه از نامش پیداست هدف اصلی‌اش یكی از مهم‌ترین نام‌ها و نمادهای هویت ملّی ایرانیان است. اما پیوسته خواهد كوشید كه در حد توان خود نسبت به دیگر نام‌ها و نشانه‌های فرهنگ و ملیت ایرانی نیز سهم و نقشی داشته باشد.

بنیاد خلیج فارس كه هم‌اكنون در شرف تأسیس است، برگزاری جلسه امروز را كه در آستانه "روز ملّی خلیج فارس" و با حضور و مشاركت استادان گرانقدر و دوستداران ایران زمین تشكیل شده است را به فال نیك گرفته، آنرا سرآغازی فرخنده برای اعلام موجودیت و شروع كار بنیاد می‌داند.

بنیان‌گزاران "بنیاد خلیج فارس" فرصت را مغتنم شمرده از همه ایرانیان در سراسر جهان _ آنها كه دلشان برای نام پرآوازه خلیج فارس می تپد_ دعوت می‌‌كند تا به هر شكل و شیوه‌ای كه مناسب می‌بینند، به بنیاد در تحقق اهدافش یاری رسانند تا بتواند به عنوان یك (.N.G.O) و تشكلی كاملاً مردمی و مستقل به كار خود ادامه دهد.

بنیاد خلیج فارس می‌کوشد با استناد به نوشته‌ها و مدارک تاریخی، نقشه‌های قدیمی و کهن تاریخی و جغرافیائی، زمینه انجام پژوهش‌های علمی و فرهنگی تازه‌ای را در حوزه تاریخ، فرهنگ و تمدن خلیج فارس فراهم آورد و توجه هر چه بیشتر مردم و مسئولان را به موقعیت یگانه و ممتاز خلیج فارس در جهان امروز جلب کند.

بنیاد خلیج فارس به تلاش مؤثر‏‏‏‏ و اهتمام آگاهانه همه ایرانیان وطن پرست دلگرم و امیدوار است و در آینده نزدیك با اعلام نشانی پستی بنیاد و شماره‌های تماس آن، امكان برقراری ارتباط مستمر با بنیاد خلیج فارس را فراهم می‌كند. در حال حاضر علاقه‌مندان به فعالیت‌های بنیاد می‌توانند از طریق پست الكترونیكی: pg_foundation@yahoo.com   و persian.gulf.foundation@gmail.com  

تلفن شماره 77535907 (9821+) فکس 77535876 (9821+) با دبیر خانه موقت این بنیاد تماس برقرار كنند.

در خاتمه ذكر این نكته را ضروری می‌دانیم كه تشكیل بنیاد خلیج فارس به معنای آغاز به كار و تلاش گروهی دیگر از ایرانیان علاقه‌مند به حفظ نام خلیج فارس است. كاری كه دیگر ایرانیان میهن پرست در سایر نقاط جهان نیز چند سالی است كه آغاز كرده‌اند و این بدان معناست كه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های رسمی دولت ایران كه با بودجه و امكانات گسترده، وظیفه فعالیت بین‌المللی در این عرصه مهُم حضور مؤثر در مجامع جهانی را دارند، بر تلاش خود بیافزایند و با مشاهده آغاز به كار تشكل‌های غیردولتی و مستقل مردمی در این زمینه، انگیزه و حس وظیفه شناسی بیشتری داشته و تلاش خود را دو چندان کنند.

هیات موسسان "بنیاد خلیج فارس" عبارتند از: بیژن اسدی، بهرام امیراحمدیان، علیرضا زرگر، محمدرضا سحاب، صادق سمیعی، علی بابا عسگری، فرهاد فخاری تهرانی، محمدحسن گنجی و پیروز مجتهد زاده.

این بنیاد در تاریخ هشتم اردیبهشت ماه اعلام موجودیت كرده است.

 

Back