منبع : خبرگزاری میراث فرهنگی     تاریخ : 16/02/1386

حقانیت حاکمیت ایران بر جزایر تنب و ابوموسی به قلم پیروز مجتهدزاده منتشر شد

 

کتاب "حاکميت ايران بر جزاير تنب و ابوموسي" نوشته پروفسور پيروز مجتهدزاده توسط موسسه سحاب منتشر شد.

در این اثر، جدل میان دکتر مجتهدزاده و سفیر اتحادیه عرب منعکس شده است.

 
 

خبرگزاری میراث فرهنگی_ کتاب "حاکمیت ایران بر جزایر تنب و ابوموسی" نوشته پروفسور پیروز مجتهدزاده، عنوان کتابی است درباره حقانیت مالکیت ایران بر جزایر سه گانه خلیج فارس که در نمایشگاه کتاب عرضه شده است.

محمدرضا سحاب در گفتگو با بخش کتاب خبرگزاری میراث خبر، ضمن بیان مطلب فوق، درباره شکل گیری این کتاب گفت:« پانزده سال پیش (1371ش./1992م.) هنگامی که امارات متحده عربی ادعایش نسبت به جزایر تنب و ابوموسی را مطرح کرد و جلسه‌ای در پارلمان بریتانیا برگزار كرد تا این جزایر را متعلق به خود اعلام نماید، پیروز مجتهدزاده اسناد و مدارک مفصلی را در اثبات حاکمیت و مالکیت ایران که طی سال‌های متمادی از مراکز اسناد جهان جمع‌آوری کرده بود؛ در این جسه عرضه نكرد و آن جلسه را وادار نمود به حاکمیت و مالکیت ایران نسبت به جزایر تنب و ابوموسی احترام گذارد.»

از آن تاریخ تلاش‌های پروفسور مجتهدزاده در دو راستای تثبیت نام خلیج فارس و اعتلای حقوق و مالکیت‌های ایران در آن دریا در سطحی بین‌المللی پی‌گیری شد. آنچنان که محافل علمی و رسانه‌ای بین‌المللی نام خلیج فارس را با نام او توامان می‌شناسند و برای آشنایی با تاریخ و تمدن آن دریا و در‌باره مسائل خلیج فارس، به ویژه مساله ادعاهای سرزمینی، مانند ادعای حاکمیت نسبت به جزایر تنب و ابوموسی به او مراجعه می‌کنند.

مجتهدزاده، اسناد و مدارک بین‌المللی فراوانی را که در اجلاس 1992 وست مینسترهال عرضه کرده و حقانیت حاکمیت ایران را تثبیت نموده بود، به صورت کتابی درآورد که در سال 1995 از طرف دانشگاه لندن منتشر شد. یک سال بعد، این کتاب را در اجلاس علمی مفصلی که با شرکت جمع بزرگی از دانشگاهیان عرب برای بررسی "روابط ایران و عرب" در قطر برگزار شده بود، عرضه کرد و بار دیگر نام خلیج فارس و حقانیت مالکیت ایران بر جزایر تنب و ابوموسی را در سطحی بین‌المللی تثبیت نمود.»

مدیر موسسه جغرافیائی و کارتوگرافی سحاب درباره انتشار این کتاب گفت:« اگرچه خلاصه‌ای از این کتاب یک بار در گذشته به فارسی ترجمه شده، ولی ناشران عرب ترجمه عربی آن کتاب را در سطح بهتری در سال 2000 در بیروت چاپ و در دنیای عرب منتشر کردند. این امر موفقیت تازه‌ای را برای آشنایی دنیای عرب با حقانیت حاکمیت و مالکیت‌های ایران در خلیج فارس سبب شد. ما هم ترجمه فارسی آن کتاب را فراهم آوردیم و همراه با اسناد و مدارکی تازه از تحولات مربوط به ادعاهای "غیرقانونی" امارات متحده عربی منتشر کرده ایم.»

در این کتاب که "حاکمیت ایران بر جزایر تنب و ابوموسی" نام دارد، اصل انگلیسی مهمترین مباحث حقوقی مربوط به مساله مالکیت ایران بر جزایر سه گانه؛ به آن افزوده شده و آخرین تحولات مربوط به این بحث، به زبان انگلیسی و به قلم پرفسور مجتهدزاده آمده است.

در این اثر، جدل میان دکتر مجتهدزاده و سفیر اتحادیه عرب و مکاتبات میان آنها منعکس شده است و مکاتبات رسمی برخی شیوخ و سران امارات متحده عربی با دکتر مجتهدزاده در‌باره تاریخچه مربوط به جزایر تنب و ابوموسی، برای نخستین بار انتشار می‌یابد.

کتاب "حاکمیت ایران بر جزایر تنب و ابوموسی" نوشته پروفسور پیروز مجتهدزاده به دو زبان فارسی و انگلیسی در 232 صفحه به قطع وزیری توسط مؤسسه جغرافیائی و کارتوگرافی سحاب منتشر شده که در نمایشگاه کتاب عرضه می شود.

محسن ظهوری

 

Back