منبع : روزنامه اطلاعات

    تاریخ : 22/02/1386

معرفی کتاب "حاکمیت ایران بر جزایر تنب و ابوموسی"

حاكمیت ایران بر جزایر تنب و ابوموسی‌

پیروز مجتهدزاده

به مناسبت روز ملی خلیج فارس و بیستمین نمایشگاه كتاب تهران، كتاب حاكمیت ایران بر جزایر تنب و ابوموسی‌

Iran’s Sovereignty over

The Islands of Greater Tunb’ Lesser

Tunb and Abu Musa

zBy: professor pirouz Mojtahed Zadeh

 

حاکمیت ایران بر جزایر تنب و ابوموسی

 
 

اثر دكتر پیروز مجتهدزاده، به دو زبان فارسی و انگلیسی در 232 صفحه به قطع وزیری، توسط مؤسسه جغرافیائی و كارتوگرافی سحاب منتشر شد.

در این كتاب، پیروز مجتهدزاده بار دیگر از خلیج فارس می‌گوید و از حقوق و حاكمیت ایران در دریای همیشه پارسی. پانزده سال پیش از این (1371ش،/ 1992 م.) هنگامی كه امارات متحده عربی ادعا نسبت به جزایر تنب و ابوموسی را مطرح كرد و دست در دست سیاست‌های انگلیسی، جلسه‌ای در پارلمان بریتانیا برقرار كرد تا این جزایر را متعلق به امارات اعلام كنند، پیروز مجتهدزاده اسناد و مدارك مفصلی را در اثبات حاكمیت و مالكیت ایران كه طی سال‌های متمادی از مراكز اسناد جهان جمع‌آوری كرده بود، عرضه نمود و آن اجلاس حیرت‌انگیر را وادار كرد تا به حاكمیت و مالكیت ایران نسبت به جزایر تنب و ابوموسی احترام گذارد.‌

از آن تاریخ، تلاش‌های مجتهدزاده در راستای تثبیت نام خلیج‌فارس و اعتلای حقوق و مالكیت‌های ایران در آن دریا، در سطحی بین‌المللی پیگیری شد، آن چنان كه محافل علمی و رسانه‌ای بین‌المللی نام خلیج‌فارس را با نام او توام می‌شناسند و برای آشنایی با تاریخ و تمدن آن دریا و درباره مسائل خلیج فارس، به ویژه مساله ادعاهای سرزمینی مانند ادعای حاكمیت نسبت به جزایر تنب و ابوموسی به او مراجعه می‌كنند.

مجتهدزاده اسناد و مدارك بین‌المللی فراوانی را كه در اجلاس 1992 وست مینستر هال Westminster Hall عرضه كرد و حقانیت حاكمیت ایران را تثبیت نمود، به صورت كتابی درآورد كه در سال 1995 از طرف دانشگاه لندن منتشر شد. یك سال بعد، او این كتاب را در اجلاس علمی مفصلی كه با شركت جمع بزرگی از دانشگاهیان عرب برای بررسی <روابط ایران و عرب> در قطر برگزار شد، عرضه كرد و یك بار دیگر نام خلیج فارس و حقانیت مالكیت ایران بر جزایر تنب و ابوموسی را در سطحی بین المللی تثبیت كرد.

اگر چه خلاصه‌ای از این كتاب یك بار در گذشته به فارسی ترجمه شد، ولی ناشران عرب، ترجمه عربی آن كتاب را در سطح بهتری در سال 2000 در بیروت چاپ و در دنیای عرب منتشر كردند. این امر موفقیت تازه‌ای را برای آشنایی دنیای عرب با حقانیت حاكمیت و مالكیت‌های ایران در خلیج فارس سبب شد و اینك مؤسسه جغرافیائی و كارتوگرافی سحاب در حركتی نو و گسترده، ترجمه فارسی حرفه‌ای و رسایی از آن كتاب فراهم آورده و همراه با اسناد و مداركی تازه از تحولات مربوط به ادعاهای <غیرقانونی> امارات متحده عربی تقدیم هم میهنان كرده است.

در این كتاب كه <حاكمیت ایران بر جزایر تنب و ابوموسی> نام دارد. مؤسسه سحاب اصل انگلیسی مهم‌ترین مباحث حقوقی مربوط به مساله مالكیت ایران بر جزایر سه‌گانه را افزوده و آخرین تحولات مربوط به این بحث را به انگلیسی و به قلم مجتهدزاده آورده است.

در این اثر، جدال میان دكتر مجتهدزاده و سفیر اتحادیه عرب و مكاتبات میان آنها منعكس است و مكاتبات رسمی برخی شیوخ و سران امارات متحده عربی با دكتر مجتهدزاده درباره تاریخچه مربوط به جزایر تنب و ابوموسی، برای نخستین بار انتشار می‌یابد.

 

Back