منبع : خبرگزاری میراث فرهنگی     تاریخ : 09/02/1387

همه ما می‌دانیم که نام خلیج فارس، خلیج همیشه فارس است

 

مدیر موسسه کارتوگرافی و جغرافیایی سحاب می‌گوید: « از آنجا که ایرانیان در حقانیت نام خلیج فارس مشکلی با هم ندارند، سمینارها و همایش‌ها را باید بین المللی برگزار کرد.»

محمدرضا سحاب، مدیر کارتوگرافی و جغرافیایی سحاب

 

عکس: فرهاد رنجبران

 

خبرگزاری میراث فرهنگی_ گردشگری_ جایگزینی نام جعلی خلیج ‌عربی به‌جای خلیج‌فارس، همچنان از سوی دولت‌های عربی و برخی موسسات بین‌المللی ادامه دارد. سایت "گوگل ارث" در اقدامی حیرت‌آور به تازگی از این نام جعلی استفاده كرده و برخی سایت‌ها و موسسات دیگر نیز به پیروی از آن درصدد استفاده از نام ساختگی خلیج ‌عربی هستند.

پیش از این در تصاویر ماهواره‌ای "گوگل ارٍث"، تنها عنوان "خلیج‌ فارس" دیده می‌شد ولی اخیرا این نام به‌گونه مشابه‌ای که مکرر در بسیاری از رسانه‌های بین‌المللی از جمله موسسه نشنال جئوگرافیک یا شبکه تلویزیونی بی بی سی و حتی محافل دانشگاهی معتبر جهان رخ داده، در گوگل ارث نیز با عنوان جعلی "خلیج عربی" ثبت شده است.

در همین مورد اعتراض به این امر از سوی ایرانیان سراسر جهان با امضا در سایت "پتیشن" ادامه دارد. فردا 10 اردیبهشت ‌ماه، روز ملی خلیج‌ فارس است و در همین رابطه همایش‌ها و سمینارهایی برای حقانیت نام خلیج فارس در كشور برگزار می‌شود. مهندس محمدرضا سحاب، مدیر موسسه كارتوگرافی و جغرافیایی سحاب، در گفتگو با خبرگزاری میراث فرهنگی درباره اسناد و مدرك تاریخی موجود در نزد عرب‌ها برای استفاده از نام جعلی خلیج‌ عربی به جای خلیج ‌فارس، گفت: «سند تاریخی ندارند. نه‌ تنها سندی تاریخی برای اثبات این نام جعلی وجود ندارد، بلكه برعکس اسناد زیادی در حقانیت نام خلیج‌ فارس موجود است. اولین بار از زمانی كه عبدالكریم قاسم در عراق كودتا كرد، این نام معجول را رسما به‌ جای نام اصلی این دریا یعنی خلیج فارس به كار برد. از آغاز تمدن بشری و شكل‌گیری كارتوگرافی، نام این آب‌ها، دریای پارس، بحر پارس یا خلیج فارس بوده است.»

سحاب در ادامه گفت:« دریای سرخ كه بین مصر و آفریقا واقع شده است، همان خلیج عربی است كه در نقشه‌های یونانیان نیز  Sinus Arabicus ذكر شده است. به این ترتیب دریایی به نام خلیج عربی وجود دارد ولی گویا عرب‌ها بیشتر از این‌ می‌خواهند.»

از سحاب درباره كارهای صورت گرفته برای مقابله با نام جعلی خلیج ‌عربی می‌پرسیم، كه وی در پاسخ می‌گوید:« در این 50 ساله كارهای زیادی توسط ایرانیان داخل و خارج از كشور صورت گرفته است، این همایش‌ها باید به خارج از كشور برود تا بتوانیم به نتیجه برسیم.»

وی در ادامه گفت:« مردم ایران كه مخالفتی با نام خلیج‌ فارس ندارند و مشكلی در این زمینه با هم نداریم. این همه سمینار و جلسه می‌گذاریم تا به خودمان ثابت كنیم كه نام خلیج ‌فارس، خلیج ‌فارس است. باید با اسناد و مدارك قاطعی كه داریم، به مردم دنیا این مسئله را ثابت كنیم. باید همایش‌ها را در سطح بین‌المللی برگزار كنیم. نه تنها همه جهانیان مغرض نیستند، بلكه بسیارشان اهل منطقند. اگر در همایش‌ها برایشان توضیح دهیم، حرف خودشان را اصلاح می‌كنند.»

سحاب در ادامه گفت:« متاسفانه جوسازی‌های اخیر علیه ایران هم به ضرر ما تمام شده است. همانطور كه می‌دانید سایت گوگل از نام جعلی خلیج ‌عربی استفاده كرده و مایكروسافت هم در اطلس "اینکارتا"ی خود از خلیج ‌فارس / خلیج عربی نام برده است.»

مدیر موسسه كارتوگرافی و جغرافیایی سحاب، درباره عملكرد دولت در قبال این جعل نام گفت:«‌دولت می‌تواند از طریق قانونی اقدام و مسئله را پیگیری كند. ما می‌توانیم در مراجع بین‌المللی مثل كنفرانس بین‌المللی یكسان‌سازی اسامی جغرافیائی، كنفرانس بین‌المللی كارتوگرافی، كنفرانس بین‌المللی تاریخ كارتوگرافی یا كنفرانس اتحادیه جهانی جغرافی‌دانان شركت كرده و مسئله حقانیت ایران  در مورد نام خلیج فارس را مطرح کنیم. باید در چنین همایش‌هایی كه اكثر شركت ‌كنندگانش اهل علم هستند و با سیاست بازی‌ها كاری ندارند، درباره اسناد و مدارك تاریخی خلیج فارس صحبت كنیم. مطمئن باشید كه آدم‌های بی‌طرف و آشنا با علم و تاریخ موضوع را می‌پذیرند. خیلی از آن‌ها به دلیل حجم تبلیغات بیگانگان فكر می‌كنند كه نام خلیچ فارس در اصل خلیج ‌عربی بوده است و ما می‌خواهیم به زور نام خلیج ‌‌فارس را جعل كنیم. می‌شود برای آن‌ها توضیح داد تا قانع شوند، ولی متاسفانه اقدامی صورت نمی‌گیرد و فرصت‌ها از دست می‌رود. امكانات مالی موسساتی مثل موسسه ما هم محدود است و نمی‌توانیم كار زیادی انجام دهیم.»

سحاب در ادامه افزود:« در 1960 اتحادیه عرب دستورالعملی را صادر كرد كه در آن به تمامی كشورهای عربی رسما اعلام شد تا خلیج‌فارس را با نام دیگری درج کنند. بسیاری از دانشمندان عرب قبول دارند كه نام این دریا، خلیج ‌فارس است ولی از ترس دولت‌های خود نمی‌توانند این مسئله را عنوان كنند. اگر وزارت امور خارجه با اتحادیه عرب رسما وارد مذاكره شود و این دستورالعمل بنحوی باطل شود، بسیاری از این مشكلات حل خواهد شد.»

محسن ظهوری

 

Back