منبع : روزنامه اطلاعات

    تاریخ : 10/02/1387

باید جلوی خطر را گرفت

 

اما سوال اصلی این است: واقعا در این ‌باره باید چه كرد؟ آیا باید دست روی دست گذاشت تا هر روز، سندی یا مدركی دیگر علیه خلیج فارس شكل بگیرد؟ آیا كشورهای درگیر این ماجرا بخصوص ایران، نباید با درایت بیشتری با این موضوع روبرو شوند؟ سحاب در این باره می‌گوید:

‌- اگر ملت‌های منطقه بخصوص اعراب و ایرانیان، به توطئه‌ها و دسیسه‌های استعمار‌گران دیروز و امروز توجه نكنند و به خیال خود، با عنوان كردن مسائل حاشیه‌ای و كوچك به این اختلافات دامن زنند و یا اینكه در حل و فصل مسائل موجود تلاش نكنند، در آینده نزدیك بحرانی بزرگ و در ابعاد مختلف، منطقه خاورمیانه را تهدید می‌كند. او با اشاره به استقرار نظامی خارجی در خلیج فارس و منطقه خاورمیانه به بهانه‌های مختلف، اضافه می‌كند:

‌- اگر با درایت همه ساكنان منطقه، از عرب و عجم، اختلافات موجود به نحو عاقلانه‌ای حل و فصل نشود، درگیری‌های لفظی و گاه عملی ادامه یابد و برادری و اخوت دینی كه باید بین همه مسلمانان عالم برقرار باشد، فراموش شود، خطر بزرگی همه ما را تهدید می‌كند. این حركات مقدمه‌ای است برای انفجاری بزرگ و آتشی مهیب كه خشك و تر را با هم خواهد سوزاند.

مسلما در این میان، سیاست خارجی دولت جمهوری اسلامی ایران نیز اهمیت بسزایی دارد. یك دیپلمات ایرانی در این باره می‌گوید:

‌- برگزاری همایش‌های سالانه در مورد خلیج فارس، كار خوبی است اما باید این سوال را مطرح كرد كه وقتی این همایش‌ها در ایران برگزار می‌شود، چقدر انعكاس خارجی و چقدر كاربرد عملی در بیرون از مرزهای ایران دارد؟ مسلم است كه ایرانیان می‌دانند و اعتقاد دارند كه خلیج فارس، همیشه همین نام را داشته و خواهد داشت؛ سخنرانان خارجی هم كه به این همایش‌ها دعوت می‌شوند، كسانی‌اند كه مشكلی با این نام ندارند. پس واقعا كاركرد واقعی این همایش‌ها چیست؟

او اضافه می‌كند:

‌- برگزاری همایش‌های سالانه در مورد خلیج فارس وقتی معنی پیدا می‌كند كه این اجلاس در خارج از كشور، و با همكاری دانشگاه‌ها و موسسه‌های معتبر انجام شود.

او با اظهار تاسف از اینكه دولت ایران، دیپلماسی فعال و اثرگذاری را در این زمینه اتخاذ نكرده است، ابراز امیدواری می‌كند كه تلاش‌ها به سوی زنده نگه داشتن نام خلیج فارس در خارج از مرزها جهت‌گیری شود، و نه فقط در داخل ایران.

محمدرضا سحاب نیز با اشاره به اینكه سازمان‌های بین‌المللی مانند سازمان ‌ملل‌متحد و موسسات معتبر انتشاراتی و جغرافیایی، نسبت به تصحیح اشتباهات خود در این زمینه اقدام كرده‌اند، اضافه می‌كند:

‌- خوشبختانه با تلاش ایرانیان میهن‌پرست در برپایی كنفرانس‌ها، همایش‌ها و نمایشگاه‌ها و همچنین با چاپ و انتشار كتاب‌ها، اطلس‌ها، مجموعه نقشه‌ها و اسناد تاریخی و غیره، در حال حاضر موسسات معتبر انتشاراتی و نقشه‌برداری و نقشه‌نگاری بین‌المللی كه برای خود اعتباری قائلند، تحت تاثیر جوسازی‌ها، جنجال‌های تبلیغاتی و كمك‌های مالی و بخشش‌های عرب‌ها قرار نگرفته‌اند و در اطلس‌ها، نقشه‌ها و سایر آثار مكتوب خود، نام صحیح <خلیج فارس> را به كار می‌برند.

سحاب با اظهار تاسف از اینكه كشورهای عربی دوست مانند فلسطین، اردن، سوریه، لبنان و غیره كه منافعی نیز در خلیج فارس ندارند و خود را از دوستان ما می‌دانند، عبارت مجعول <خلیج عربی> یا نام بی‌محتوای <خلیج> ‌ ‌The Gulf را در نقشه‌ها و آثار مكتوب خود به كار می‌برند، اضافه می‌كند:

‌- وزارت امور خارجه باید با آن دسته از كشورهای عربی كه با ما روابط دوستانه‌ای دارند، مذاكره كند تا اصلاحات لازم در خصوص جایگزین كردن نام صحیح <خلیج فارس> در نقشه‌ها و نشریات آنها صورت گیرد و مساله به نحو دوستانه‌ای حل و فصل شود.‌سحاب تاكید می‌كند:

‌- وزارت امورخارجه و سایر ایرانیان میهن پرست باید با ارائه مدارك معتبر و مستند گرد آمده در طول این سال‌ها، كه جای هیچگونه شك و تردیدی را برای عرب و عجم باقی نمی‌گذارد، اصالت نام خلیج همیشه پارس را بر همگان روشن و موضوع مناقشه را ‌با اتحادیه عرب بصورت دوستانه‌ای حل و فصل كنند.

 

Back