منبع : روزنامه اطلاعات

    تاریخ : 21/03/1387

ایران و قفقاز یگانگی و تنوع

 

همایش بین‌المللی «ایران و قفقاز؛ یگانگی و تنوع» با حضور ایران‌شناسان سراسر جهان در ارمنستان برگزار شد.

محمدرضا سحاب، رئیس موسسه جغرافیایی و كارتوگرافی سحاب با اعلام این مطلب، اضافه كرد: همایش بین‌المللی «ایران و قفقاز؛ یگانگی و تنوع» توسط دانشگاه بین‌المللی آریا (ایروان) و مجله بین‌المللی ایران و قفقاز (لایدن هلند) با همكاری مركز مطالعات تاریخ معاصر ایران (تهران) و با حضور ایران‌شناسان كشورهای جهان، از 16 تا 18 خرداد ماه در پایتخت ارمنستان تشكیل شد.

سحاب كه خود مقاله‌ای با عنوان «قفقاز در نقشه‌های تاریخی و كهن» را در این همایش بین‌المللی ارائه كرده، با ابراز خرسندی از برگزاری چنین همایش‌های بین‌المللی كه به همت مراكز ایران‌شناسی خارج از كشور در سطح جهانی تشكیل می‌شود، گفت: سابقه تاریخی و فرهنگی ایران و منطقه قفقاز، برگزاری چنین گردهمایی‌هایی را برای بررسی و شناخت بیشتر پیشینه‌های مشترك دو كشور اقتضا می‌كند.

او اضافه كرد: در این كنفرانس سه روزه، ایران‌شناسان ضمن ارائه مقالات علمی و پژوهشی، فرصت مناسبی برای دیدار، مذاكره و تبادل‌نظر پیدا كردند.

سحاب گفت: همانگونه كه در سال گذشته دیدیم، تشكیل چند همایش بین‌المللی از جمله كنفرانس بین‌المللی ایران‌شناسی در تفلیس (پایتخت گرجستان) و وین (پایتخت اتریش) نشان از تداوم فعالیت‌های مراكز ایران‌شناسی خارج از كشور داشت. امسال نیز علاوه بر كنفرانس ایروان، همایش‌های دیگری در آمستردام و لایدن (هلند)، تورنتو (كانادا)، كلكته (هندوستان)، لاهور (پاكستان) و كراكوف (لهستان) با حضور جمعی از محققان در زمینه‌های خاورشناسی، ایران‌شناسی و مطالعات ایرانی برگزار خواهد شد.

پروفسور گارنیك آساتوریان، دبیر همایش بین‌المللی «ایران و قفقاز؛ یگانگی و تنوع»، رئیس دانشگاه بین‌المللی آریا، رئیس دپارتمان ایران‌شناسی دانشگاه دولتی ایروان و سردبیر مجله بین‌المللی ایران و قفقاز نیز اظهار داشت: همایش بین‌المللی «ایران و قفقاز یگانگی و تنوع» یكی از بزرگترین رویدادهای آكادمیك در زمینه ایران‌شناسی و خاورشناسی در سال‌های اخیر، نه تنها در منطقه، بلكه در جهان تلقی می‌شود.

در این همایش، بیش از 100 دانشمند و خاورشناس برجسته از 21 كشور جهان به ارائه و داوری مقاله‌های علمی و پژوهشی با موضوع‌هایی چون تحولات سیاسی منطقه‌ای، روابط سیاسی ـ اقتصادی ایران و قفقاز، روسیه و چین، خلیج‌ فارس و دریای خزر، فرهنگ و تمدن ایران و منطقه، زبان‌شناسی، تاریخ و جغرافیا، ادبیات، اسطوره‌شناسی و دیگر موضوعات مرتبط با ایران‌شناسی پرداختند. بیش از 20 تن از دانشمندان، پژوهشگران و صاحبنظران فرهیخته و كارآمد ایرانی از مركز مطالعات تاریخ معاصر ایران، دانشگاه تهران و فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز در این همایش شركت كردند.

برای مشاهده برنامه كنفرانس و فهرست مقالات و شركت ‌كنندگان می‌توانید به نشانی اینترنتی:

www.armacad.org/iranocaucasica

مراجعه كنید.

 

Back