منبع : خبرگزاری کتاب ایران     تاریخ : 19/06/1387

انتشار ویرایش سوم اطلس ابتدایی ایران و جهان

 

ویرایش سوم اطلس ابتدایی ایران و جهان كه دربرگیرنده آخرین نكات و اطلاعات جغرافیایی است، به كوشش موسسه جغرافیایی و كارتوگرافی سحاب منتشر شد.

تصویر جلد کتاب

 
 

رئیس موسسه جغرافیایی و كارتوگرافی سحاب درباره این اطلس به خبرگزاری كتاب ایران(ایبنا)، گفت: ویرایش سوم اطلس ابتدایی ایران و جهان كه نخستین ‌بار با توجه به برنامه آموزشی مدارس کشور  و نیاز معلمان در سال 1379 تهیه و تدوین شده بود، به بازار كتاب‌های جغرافیایی راه یافت.

دكتر محمدرضا سحاب خاطر نشان كرد: استقبال معلمان جغرافیا و دانش‌آموزان از اطلس ابتدایی ایران و جهان، مؤسسه سحاب را بر آن داشت تا در ویرایش‌های بعدی، آخرین تغییرات جغرافیایی را در این اطلس ارائه دهد.

وی افزود: این تغییرات جغرافیایی مخاطبان خود را از آخرین آمار و اطلاعات راه‌ها و ارتباطات و تقسیمات کشوری بهر‌ه‌مند می‌كند.

این جغرافیدان خاطر نشان كرد: برای نگارش این ویراست از اطلاعات آماری آخرین سرشماری (آبان ماه 1385)، اطلاعات راه‌ها و تقسیمات کشوری تا فروردین ماه 1387 استفاده شده است.

وی افزود: این اطلس دربرگیرنده نقشه‌های طبیعی، آب و هوا، بارش، دما، رودخانه‌ها، صنایع و معادن، کشاورزی و دامپروری، راه‌ها، تقسیمات کشوری، تراکم جمعیت و پراکندگی شهرهای ایران است.

سحاب یادآور شد: همچنین نقشه سیاسی و طبیعی ایران و کشورهای همسایه نظیر ترکمنستان، آذربایجان، ارمنستان، ترکیه، عراق، افغانستان و پاکستان در این اطلس آورده شده است.

وی افزود: نقشه‌های سیاسی، نقشه‌هایی از پدیده‌های طبیعی، تراکم جمعیت، آب و هوا، زبان‌ها، ادیان و مذاهب آسیا و نقشه‌های طبیعی و سیاسی قاره‌های آفریقا، اروپا، آمریکا، اقیانوسیه و جهان نیز در آن درج شده است.

سحاب به ویژگی‌های دیگر اطلس اشاره كرد و گفت: از دیگر ویژگی‌های این اطلس، تهیه نقشه‌های آموزشی مشابه آن از ایران، کشورهای همسایه، قاره‌ها و جهان برای کلاس درس در مقیاس بزرگ‌تر در قطع  70 در 100 سانتی‌متر است که به‌کارگیری آن در مدارس برای کمک به معلمان و سهولت امر آموزش جغرافیا به دانش‌آموزان اهمیت فراوان دارد.

رئیس موسسه جغرافیایی و كارتوگرافی سحاب یادآور شد: در پایان این اطلس، اطلاعاتی به زبان ساده درباره روز و شب، چگونگی تغییر فصل‌ها، درون زمین، منظومه خورشیدی و... آمده است.

وی افزود: اطلس ابتدایی ایران و جهان نه تنها به عنوان اثری مستقل برای آشنا كردن دانش‌آموزان و ایجاد علاقه در بین آنها نسبت به دانش جغرافیا کارآمد است، بلکه می‌تواند به عنوان یک وسیله کمک آموزشی و سهولت در امر تدریس برای آموزگاران هم مؤثر باشد.

«اطلس ابتدایی ایران و جهان» در قطع رحلی، 64 صفحه تمام رنگی و در دو نوع با جلد نرم و سخت در دسترس علاقه‌مندان به جغرافیایی ایران و جهان قرار گرفته است.

 

Back