اخبار

در گفت‌وگو با محمدرضا سحاب مطرح شد: غرفه‌ای به نام خلیج فارس باید در نمایشگاه کتاب برپا شود

محمدرضا سحاب، مدير مؤسسه‌ جغرافيايي و كارتوگرافي سحاب گفت: کتاب‌های خلیج فارس ما به تمام دنیا ارسال می‌شود. منتها یک دست صدا ندارد. اگر دولت هم با ما همکاری کند، می‌توانیم در مراکز دانشگاهی جهان، همایش‌های علمی با موضوع خلیج فارس برگزار کنیم. همه ما باید در حوزه خلیج فارس کار کنیم، یکی با علمش کمک می‌کند و دیگری با بودجه‌اش.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، موسسه کارتوگرافی و جئوگرافی سحاب، از قدیمی ترین موسسات انتشاراتی نقشه و اطلس های جغرافیایی در ایران است که در سی ویکمین نمایشگاه بین المللی کتاب در قسمت ناشران آموزشی حضور دارد. گفت وگوی ایبنا را با محمدرضا سحاب در ادامه بخوانید:

آقای سحاب! ابتدا بفرمایید که انتشارات سحاب به عنوان یکی از قدیمی ترین انتشارات نقشه و جغرافیا و موسسات کارتوگرافی، چه آثاری را در نمایشگاه ارائه می دهید؟
بله. در قسمت انتشارات آموزشی. غرفه ۱۱۱. همکاران ما در این غرفه هستند. در حدود ۳۵۰ نقشه جدید در نمایشگاه امسال ارائه داده ایم. کارهایی منحصر به فرد. مثل نقشه های تاریخی ایران که تا کنون هیچ ناشری در این زمینه کار نکرده بود یا نگاره های آموزشی برای درس جغرافیا. کار ما تنها در حوزه نقشه نیست. بلکه نگاره های آموزشی به صورت پوستر هم منتشر می کنیم. مجموعه کاملی است که حدود ۱۰ تا ۱۲ سال بر آن ها کار شده و شامل ۱۰ پوستر است که به کار تدریس پایه جغرافیا می آید. مشکلی که ما در ایران داریم این است که بر عکس کشورهای دیگر، جغرافیا را از نقشه اروپا شروع می کنند. ما باید جغرافیا را از خانه خودمان شروع کنیم. از شهر خودمان. هنگامی که مملکت خودمان را شناختیم، سپس به سراغ دنیا برویم. به اضافه این که اطلاعات پایه جغرافیا، قبل از تمام این ها است. یعنی بچه ها اول باید بدانند که جنگل چیست. آب چطور به وجود می آید. نگاره های آموزشی جغرافیا، سال های سال در کشورهای مختلف وجود داشته و در کشور ما برای اولین بار این کار توسط موسسه سحاب انجام و منتشر شده است. مساله بعدی، خلیج فارس است که ما به عنوان ایرانی روی آن تعصب داریم. کسی نمی تواند به راحتی نام این دریای عظیم را عوض کند.

شما در حوزه خلیج فارس هم کتابی منتشر کرده اید؟
من سه جلد کتاب درباره خلیج فارس منتشر کرده ام و مرحوم پدرم؛ چهار جلد. از سال ۱۳۴۰ تا امروز، بیش از نیم قرن است که ما کدخدای خلیج فارس شده ایم. نه تنها در ایران. در تمام دنیا.

چه کارهایی در این زمینه منتشر کرده اید؟
اطلس خلیج فارس را منتشر کرده ایم. ضمن این که در تمام نقشه های تاریخی، از گذشته تا امروز، نامش با عنوان خلیج فارس ثبت شده است. تمام این نقشه ها را ما به زبان های فرسی، انگلیسی، عربی، روسی، چینی، ژاپنی و … منتشر کرده ایم تا نشان دهیم که اینجا خلیج فارس بوده و خواهد ماند.
عرب ها در این زمینه پول خرج می کنند. مثلا شیخ شارژه، یک و نیم میلیون دلار داده بود به دانشگاه مک مستر در کانادا که یک کنفرانس یک روزه و یک نمایشگاه یک هفته ای با موضوع خلیج عربی برگزار کند. ولی بچه های ایرانی، کاسه کوزه شان را به هم زدند.

ما در کنفرانس های بین المللی این حوزه، کنفرانس بین المللی کارتوگرافی که هر دو سال، یک بار برگزار می شود یا کنفرانس بین المللی نقشه این مساله را مطرح کرده ایم. باید روی موضوع خلیج فارس کار کنیم. یک و نیم میلیون دلار هم نمی خواهد. با پنجاه هزار دلار می شود در این زمینه کار کرد. ما هم حاضریم در این زمینه همکاری کنیم اما باید مساله به خارج از ایران برده شود. تمام مراکز دانشگاهی جهان هم نقشه خلیج فارس را دارند. الان این نمایشگاه کتاب، به این عظمت یک غرفه خلیج فارس دارد؟ ندارد.

در دوره های قبل چطور؟ برگزار می شد؟
در سال های قبل ما برگزار می کردیم. اما امسال چیزی در این زمینه به ما نگفتند و برگزار هم نشد.

نقشه هایی که شما منتشر می کنید برای استفاده توریست ها داخل کشور هست؟
ما نقشه ایران را به زبان ژاپنی و عربی هم منتشر کرده ایم. متاسفانه الان توریستی به ایران نمی آید. قبل از انقلاب نماینده ما در آلمان، دو هزار نقشه تهران را به ما سفارش می داد. هزار تا نقشه افغانستان، هزار تا نقشه پاکستان و… ما اولین موسسه کارتوگرافی، نقشه و جغرافیا در ایران بودیم. ولی الان متاسفانه توریست واقعی به ایران نمی آید. عده ای از عرب ها هستند که برای زیارت می روند و این ها اصلا با نقشه آشنا نیستند. کسانی که قبلا دو هزار تا نقشه ایران به ما سفارش می دادند، حالا بیست و سی تا سفارش می دهند.

این نقشه ها به مراکز دانشگاهی جهان هم فرستاده می شود؟
این مساله دیگری است. ما در حوزه کودکان کار می کنیم تا انتشارات بزرگسال و دانشگاهی. کتاب های خلیج فارس ما به تمام دنیا ارسال می شود. منتها یک دست صدا ندارد. اگر دولت هم با ما همکاری کند، می توانیم در مراکز دانشگاهی جهان، همایش های علمی با موضوع خلیج فارس برگزار کنیم. همه ما باید در حوزه خلیج فارس کار کنیم، یکی با علمش کمک می کند و دیگری با بودجه اش.

کمی درباره نقشه های تاریخی ایران توضیح دهید؟
ما گنجی در این زمینه داریم که به چهار نسل تعلق دارد. یعنی مرحوم ابوالقاسم سحاب، مرحوم عباس سحاب، و بنده حقیر که از پنجاه و هفت سال پیش در این زمینه کار می کنم. این گنج از تمام دنیا جمع آوری شده است. آرشیو عکاس های ایرانی، عکاس های خارجی، نقشه هاو کتاب هایی که چاپ برخی از آنها را به ۱۸۰۰ میلادی می رسد. بریتانیکا، لاروس و… یعنی ما چیزهایی داریم که در کتابخانه های دیگر پیدا نمی شود. این ها را ما از نمایشگاه های مختلف دنیا خریده و به اینجا آورده ایم. در کنار اینحا بالغ بر ۱۷۰ هزار نقشه داریم که هیچ یک از سازمان ها چنین آرشیوی از نقشه ندارند. ما بارها گفته ایم که می خواهیم این نقشه ها را به ملت ایران تقدیم کنیم.

به چه صورتی؟
یک ساختمان به ما بدهند، ما این نقشه ها را به ملت ایران هدیه می کنیم. همه این آرشیو الان دست ما هست. گاهی فقط استادان دانشگاه با ما تماس می گیرند و از برخی از آنها استفاده می کنند. این نقشه ها باید در یک نمایشگاه دائمی برای استفاده مردم ارائه شود. ما توقع مالی نداریم. فقط می خواهیم تا آنجا که می توانیم به این مملکت خدمت کنیم. اصلا هدف از تاسیس این موسسه این بوده که مردم با جغرافیا آشنا شوند.

چقدر از این نقشه ها تا حالا به کتاب تبدیل شده است؟
نقشه اهمیت زیادی دارد. شما اگر بخواهید، دو هزار صفحه تاریخ صفویه را بخوانید، در یک نقشه ما آن را به شما نشان می دهیم. قرار بود نقشه های دوره قاجار به اطلس تبدیل شود که روی زمین مانده است. پدر من هم که از دنیا رفت، این کار روی زمین ماند. ولی این کار انجام می شود. یعنی تمام این نقشه ها در یک کتاب می آید و به یک اطلس بزرگ تبدیل می شود. یعنی نقشه سلسله های مختلف در یک کتاب می آید.

لینک های مرتبط:
بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “در گفت‌وگو با محمدرضا سحاب مطرح شد: غرفه‌ای به نام خلیج فارس باید در نمایشگاه کتاب برپا شود

 1. سلام
  گفتگوی شما را خواندم. برایم جالب بود. تفکرتان درست است. مسیر را میشناسید. هدف را می توانید دنبال کنید.
  شناخت بازار مهارت می خواد. درک روند تغییرات تکنولوژی ، دانش خاص خود را می طلبد. بین نوع فعالیت شما و رسیدن به مطلوب فاصله کمی وجود دارد. پیروز باشید

  1. با سلام و احترام،
   از حسن توجه شما سپاسگزاریم.
   مهرتان پایدار

دیدگاهتان را بنویسید